Skauda dantį

Sakoma, jog danties skausmas – vienas nemaloniausių. Ilgai trunkantį skausmą numalšinti padės gydytojas odontologas, tačiau ką daryti, kai dantį suskausta naktį, per atostogas ar bet kuriuo netinkamu metu, kai galimybės pas gydytoją greitu metu apsilankyti nėra? 

Kaip natūraliomis priemonėmis sumažinti danties skausmą?

  • Skalaukite burną druskos arba sodos tirpalu. Vienoje stiklinėje vandens ištirpinkite 1 šaukštelį druskos arba 2 šaukštelius sodos ir šiuo tirpalu praskalaukite burną.
  • Šaldykite skaudančią vietą.  Į rankšluostį įvyniokite ledo ir laikykite prie skaudančio skruosto 10–15 min. Po pusvalandžio procedūrą galite pakartoti. Jeigu dantis reaguoja į šaltį ir skaudėti ima dar labiau – nebešaldykite. 
  • Išgerkite skausmą malšinančių vaistų. Dantų skausmą neblogai malšina priešuždegiminiai nesteroidiniai vaistai, tokie kaip ibuprofenas ar acetaminofenas (paracetamolis).
  • Kruopščiai išsivalykite dantis. Kartais tarpdančiuose būna likę maisto likučių, kuriuos pašalinus (išvalius dantų siūlų, šepetėliu ir dantų pasta) pranyksta ir skausmas.

Jei skausmas toks stiprus, kad jokios nuskausminančios priemonės nepadeda, o odontologai nedirba, kyla aukšta temperatūra, važiuokite į priėmimo skyrių – ten bus suteikta skubi medicinos pagalba.

Dėl kokių priežasčių skauda dantį?

Norint efektyviai numalšinti dantų skausmą, pirmiausiai reikėtų išsiaiškintį jį sukėlusias priežastis. Danties skausmas gali būti ūminis arba lėtinis. Ūminis danties skausmai atsiranda netikėtai, yra aštrus, pulsuojantis, jį sunku iškęsti, štai lėtinis – trunka ilgiau, juntamas ne aštrus skausmas, tačiau bukas maudimas. 

Kaip skauda dantį?

  • Aštrus, pulsuojantis skausmas dažniausiai kankina užklupus pulpitui (danties nervo uždegimui), kurį sukelia bakterijos ir ėduonis. Tvinkčiojantis skausmas taip pat ir  infekcijos ar pūlinio (absceso) ženklas. Dažnai atveju patinsta veidas, kyla temperatūra.
  • Dantų jautrumas, ypač šalčiui, karščiui, saldumui gali byloti apie apie įskilusį arba dantį su skylute, kurį taisyti būtina. Dantys jautresni gali būti ir dėl ėduonies (karieso). 
  • Skausmingas kramtymas, maudimas dažnu atveju primena apie ėduonį arba įskilusį dantį.
  • Dantenų skausmas kartu su dantų skausmu gali byloti apie periodontitą (parodontozė). Ši liga pasireiškia dantenų kraujavimu ir ji gali paveikti vieną ar net kelis dantis vienu metu. 

Dantų skausmo priežastys

  • Mechaniniai dantų pažeidimai, pavyzdžiui dantų traumos, dantų skilimas, dantų nudilimas dėl dantų griežimo, blogo sąkandžio, dantų „nuvalgymo“.  
  • Ėduonis (kariesas) – viena pagrindinių dantų skausmo priežasčių. Bakterijų sukeltas dantų ėduonis gali paveikti danties audinius ir sukelti skausmą bei išsivystyti į rimtesne dantų ligas, pvz., pulpitą, kurį išgydyti padės tik gydytojas endodontas.
  • Uždegiminės dantenų būklės, tokios kaip gingivitas ar periodontitas, taip pat gali sukelti dantų skausmą ir jautrumą.
  • Dantų gydymo komplikacijos. Skausmas gali atsirasti ir po danties gydymo, ypač jei danties kanalėliai buvo sudirginti. Skausmas praeina per kelias dienas.
  • Protinių dantų dygimas. Dygstantys protiniai dantys taip pat gali sukelti skausmą ir diskomfortą žandikaulyje.
  • Po dantų rovimo. Dantis, netgi visą žandikaulį neretai skauda ir po dantų rovimo procedūros, ypač jei operuojami retinuoti (neišdygę) protiniai dantys. 
  • Kitos priežastys. Dantų skausmą gali išprovokuoti sinusitas, trišakio nervo neuralgija, seilių liaukų ligos, galvos skausmas, apatinio žandikaulio smilkinio sąnario ligos, vidurinės ausies uždegimas, įvairūs navikai, krūtinės angina ir kiti susirgimai.

Danties skausmas yra atsakomoji reakcija į pažeidimą, o apie jį signalizuoja nervų skaidulos, todėl skausmo malšinimas vaistais yra tik trumpalaikė išeitis, būtina šalinti ne skausmą, o jo priežastį.

Pulpitas (danties nervo uždegimas) vienas pavojingiausių

Viena iš labiausiai kankinančių dantų sveikatos problemų yra danties nervo uždegimas, žinomas kaip pulpitas. Ši būklė sukelia ne tik stiprų skausmą, bet ir gali sukelti daugiau bėdų. Pavyzdžiui, jeigu dantį labai stipriai skauda 2–3 dienas, o vėliau skausmas ima mažėti gali būti, jog pulpa nekrotizavosi. Šis reiškinys liaudiškai vadinamas mirusiu danties nervu. Mirus danties šaknies nervui šis dantis ilgainiui gali tapti dar didesniu galvos skausmu. 

  • Nekrozė. Nervo mirtis gali sukelti danties šerdies nekrozę arba minkštųjų audinių žūtį.
  • Infekcija. Miręs nervas taip pat gali tapti palankia terpe bakterijų plitimui, kurios gali išplisti šaknų kanalais ir sukelti abscesą.
  • Danties spalvos pasikeitimas. Nekrotizavus pulpai, dantis gali pakeisti spalvą, patamsėti. 
  • Danties struktūros pažeidimas. Kadangi danties šerdis daugiau nebus aprūpinama krauju ir negauna maitinimo, sumažėja danties stiprumas, jis gali imti trupėti.
  • Danties netekimas. Pasikeitus danties struktūrai ir jam tapus ne tokiam tvirtam, gali skilti danties šaknys. Skilus danties šaknims – danties išsaugojimas praktiškai neįmanomas.

Pulpito atveju taikomas endodontinį gydymas, kai uždegimo šaltinis pašalinamas iš danties šerdies. Jeigu įtariate, jog jums prasidėjo nervo uždegimas (itin stiprus, aštrus, pulsuojantis danties skausmas, kurio neveikia jokie vaistai; patinę skruostas; temperatūra), nelaukite ir skubėkite pas gydytoją.

Kodėl naktį kankina stipriausias danties skausmas?

Suskaudus dančiui, kartais atrodo, jog skausmas naktį dar padvigubėja. Kodėl taip yra? 

Danties centre yra danties nervas, kurį supa dentino kanalėliai, kuriuose yra nervo skaidulos. Būtent naktį šie nervai dažnai būna aktyvesni ir jautresni, o esant uždegimui dar papildomai dirginami, todėl skausmas tampa intensyvesnis. Naktį sumažėja ir mūsų kraujo spaudimas, kuris taip pat turi įtakos skausmo intensyvumui. 

Naktinis danties skausmas taip pat gali būti siejamas su įpročiais, kai asmuo miega ir yra mažiau įsitraukęs į kasdienius veiksmus, kurie gali atitraukti nuo skausmo. Dantų griežimas miego metu (bruksizmas) taip pat yra viena iš priežasčių, galinti sustiprinti danties skausmą. 

Siekiant tiksliai nustatyti naktinio danties skausmo priežastį (tiek ūminį, tiek ir lėtinį) ir surasti efektyvų gydymą, svarbu kreiptis į patyrusį odontologą, kuris nustatyti tikslią diagnozę ir pasiūlys tinkamą gydymo planą.

Kodėl suskaudus dančiui svarbu kreiptis į gydytoją odontologą?

Ne tik skausmo sukeliamas diskomfortas, bet ir dantyje vykstantys negydomi uždegiminiai procesai gali baigtis netgi danties netekimu. Pajutus skausmą, pastebėjus dantų jautrumą ar pasikeitusią dantį spalvą – nedelskite ir registruokitės odontologinei apžiūrai. Atminkite, kuo anksčiau kreipsitės į dantų gydytoją, tuo mažiau skausmo vėliau patirsite!

DUK apie dantų skausmą

  1. Kas sukelia dantų skausmą?

Dantų skausmą gali sukelti kariesas, dantų uždegimas, dantų jautrumas, traumos arba kitos burnos sveikatos problemos.

  1. Kaip lengviau įveikti danties skausmą namuose?

Laikinai galite vartoti skausmą malšinančius vaistus, naudoti šaltus kompresus, skalauti burną, tačiau svarbu konsultuotis su gydytoju dėl ilgalaikio sprendimo.

  1. Ar dantų skausmą galima ignoruoti?

Ne, danties skausmo geriau neignoruoti, kadangi tai gali ženklas apie rimtesnę problemą.

  1. Kada reikėtų kreiptis į gydytoją dėl dantų skausmo?

Jei dantų skausmas yra intensyvus, aštrus, trunka ilgai, jį sunku ištverti, jis kartojasi, kyla temperatūra – skubiai kreipkitės į gydytoją odontologą.

  1. Kokia yra dantų skausmo prevencija? 

Reguliariai lankykitės pas odontologą, reguliariai atlikite burnos higieną, laikykitės geros burnos higienos praktikų.

  1. Ką daryti, jei dantų skausmas užklumpa naktį?

Naudokite šaltą kompresą, praskalaukite burną druskos arba sodos tirpalu, išgerkite nesteroidinių priešuždegiminių vaistų ir ryte vykite pas gydytoją odontologą.

Skubi pagalba        +37063963330