Vaisingų dienų skaičiuoklė – idealus būdas sekti savo menstruacijų ciklą ir vaisingas dienas. Jeigu planuojate vaikelį, o gal norite išvengti nėštumo, ši skaičiuoklė padės nustatyti tikėtiną ovuliacijos datą, kai tikimybė pastoti yra didžiausia.
Apskaičiuokite vaisingas dienas
Įveskite pirmąją savo paskutinių mėnesinių dieną (tada, kada jos prasidėjo) ir savo mėnesinių ciklo trukmę (dienų skaičius, nuo vienų mėnesinių pradžios iki kitų mėnesinių pradžios).
Apskaičiuoti vaisingas dienas
Mano vaisingos dienos
Kiekvieną mėnesį Jūsų kiaušidėse, mažuose, skysčio pripildytuose maišeliuose, vadinamuose folikulais, pradeda augti grupė kiaušinėlių. Galiausiai vienas iš kiaušinėlių išsiveržia iš folikulo (įvyksta ovuliacija). Paprastai tai įvyksta likus maždaug 2 savaitėms iki kitų mėnesinių.
Po to, kai kiaušinėlis palieka folikulą, folikulas virsta vadinamuoju geltonkūniu (lot. lot. corpus luteum). Geltonkūnis išskiria hormoną, kuris padeda sustorėti gimdos gleivinei ir paruošia ją kiaušialąstei.
Išsiskyręs kiaušinėlis patenka į kiaušintakį. Ten jis išbūna apie 24 valandas ir laukia, kol jį apvaisins vienas spermatozoidas. Būtent ši diena yra pati vaisingiausia. Jeigu jūsų ciklas yra 28 dienos, vaisingiausia ciklo diena bus per vidurį ciklo, t.y. maždaug 14 dieną nuo pirmosios mėnesinių dienos.
Vaisingos dienos ne tik per ovuliaciją, bet ir:
- Prieš ovuliaciją. Kelios dienos prieš ovuliaciją taip pat gali būti laikomos vaisingomis dienomis, nes spermatozoidai gali išgyventi kūne kelias dienas.
- Tiek po ovuliacijos. Kelių dienų laikotarpis po ovuliacijos taip pat yra laikomas vaisingu, nes kiaušinėlis irgi gali būti apvaisintas.
Jei kiaušinėlis neapvaisinamas Jei nėra nė vieno spermatozoido, kuris apvaisintų kiaušinėlį, jis keliauja į gimdą ir suyra. Jūsų hormonų lygis grįžta į normalią būseną ir prasideda mėnesines. Svarbu! Kiekvienos moters ciklas gali svyruoti nuo 21 iki 35 dienų ar ilgiau. Kad nustatytumėte savo asmenines vaisingas dienas, savo ciklą būtina stebėti bent kelis mėnesius. Jeigu bent kelis mėnesius jūsų ciklas išlieka stabilus, vaisingų dienų skaičiuoklė vaisingas dienas parodys gana tiksliai.
Ovuliacijos simptomai
- Gimdos kaklelio stebėjimas. Šiuo metu gimdos kaklelis pakyla į savo aukščiausią padėtį, suminkštėja, tampa drėgnesnis, slidesnis.
- Pasikeitusios išskyros. Taip pat vykstant ovuliacijai gimdos gleivės tampa skaidresnės, lipnesnės, primena kiaušinio baltymą.
- Skausmas arba diskomfortas. Kai kurios moterys gali pajusti skausmą arba diskomfortą vienoje pilvo pusėje, kur yra kiaušidė, kurioje vyksta ovuliacija. Šis skausmas dažniausiai būna trumpalaikis.
- Libido padidėjimas. Galite pastebėti, kad ovuliacijos metu jaučiatės gražesnės, seksualesnės, todėl padidėja ir lytinis potraukis.
- Krūtų jautrumas. Dėl hormoninių pokyčių kai kurioms moterims ovuliacija gali sukelti laikiną krūtų jautrumą ar patinimą.
- Nuotaikų svyravimai: Hormoniniai pokyčiai, susiję su ovuliacija, gali turėti įtakos ir jūsų nuotaikai. Kai kurioms moterims tai gali būti susiję su padidėjusiu energingumu arba atvirkščiai – jautrumu, jėgų neturėjimu.
- Ovuliacijos testai. Dar vienas būdas sužinoti ovuliaciją yra LH testai ovuliacijos diagnostikai. Šie testai nustato LH (luteinizuojančio hormono) koncentraciją šlapime, kuri dažniausiai pakyla prieš ovuliaciją.
Jei planuojate pastoti arba, priešingai, stengiatės išvengti nėštumo, šie organizmo pokyčiai yra svarbus informacijos šaltinis. Žinoma, šie metodai nėra 100% patikimi, todėl esant reikalui, rekomenduojame pasikonsultuoti su savo ginekologu.
Moters mėnesinių ciklo fazės
Moters menstruacinis ciklas apima kelias fazes, kurių kiekviena yra susijusi su tam tikrais fiziologiniais ir hormoniniais pokyčiais organizme. Mėnesinių ciklo fazės aprašomos, remiantis 28 dienų mėnesinių ciklu, tad šie ciklo etapai gali keistis moterims, priklausomai nuo organizmo individualių ypatybių ir kitų veiksnių.
Menstruacinė fazė (dienos 1–5)
Ši fazė prasideda menstruacijomis, kurios trunka apie 3–7 dienas.
Kūno temperatūra šiuo metu yra normali.
Estrogeno ir progesterono lygiai žemi.
Folikulinė fazė (dienos 5–14)
Folikulinė fazė fazė prasideda pasibaigus mėnesinėms.
Folikulus stimuliuojantis hormonas (FSH) skatina folikulo vystymąsi kiaušidėje.
Estrogeno lygis didėja, o tai skatina gimdos gleivinės storėjimą.
Ovuliacinė fazė (dienos 14–16)
Vidutiniškai ciklo viduryje įvyksta ovuliacija, kai subrendęs kiaušinėlis palieka kiaušidę.
Kiaušialąstė gali būti apvaisinta spermos.
Lutealinė fazė (dienos 15–28)
Lutealinė fazė prasideda po ovuliacijos.
Palikusio folikulo vietoje formuojasi geltonkūnis, kuris skatina progesterono gamybą.
Gimdos gleivinė tampa tankesnė, pasiruošusi priimti apvaisintą kiaušialąstę.
Jei apvaisinimas neįvyksta, progesterono ir estrogeno lygiai mažėja, o tai skatina naujas menstruacijas.
Vaisingų dienų kalendorius - idealus nėštumo planuoklis
Svarbu! Nors ovuliacija vyksta ciklo viduryje, veikiant aplinkos faktoriams (mityba, stresas, liga, medikamentai) ovuliacija gali įvykti ir ciklo pradžioje ar pabaigoje, tad ir pastoti galite ir kitu metu.