KMI skaičiuoklė – būdas nustatyti savo kūno masės indeksą, kuris padeda įvertinti, ar jūsų svoris yra normalus, per mažas, o gal per didelis. KMI skaičiavimas yra svarbus žingsnis, leidžiantis identifikuoti, ar jūsų svoris gali turėti įtakos jūsų sveikatai ir kada vertėtų susirūpinti.
KMI apskaičiuoti reikalingi du rodikliai: svoris kilogramais ir ūgis centimetrais. Formulė – kūno masė dalijama iš ūgio (padauginto kvadratu).
Apskaičiuoti savo KMI
JŪSŲ KMI: --.-
KMI įtaka sveikatai ir ligų vystymuisi
KMI |
Rizika |
<18,5 (nepakankama kūno masė) |
Gali reikšti nepakankamą maistinių medžiagų suvartojimą, lėtines, psichologines ligas. |
18,5-24,9 (normali kūno masė) |
Esant optimaliam KMI sumažėja širdies ir kraujagyslių ligų, cukrinio diabeto ir kitų sveikatos problemų rizika. |
25-29,9 (antsvoris) |
Antsvoris gali padidinti širdies ir kraujagyslių ligų, kai kurių vėžio formų ir kitų problemų riziką. |
30-34,9 (I laipsnio nutukimas) |
Padidėja rimtesnių sveikatos problemų, tokios kaip diabetas ir širdies ligos, rizika. |
35-39,9 (II laipsnio nutukimas) |
Susijęs su didesne širdies ir kraujagyslių ligų, diabeto, kvėpavimo sistemos problemų ir kitų ligų rizika. |
≥40 (III laipsnio nutukimas) |
Labai didelė rizika susirgti rimtomis ligomis, įskaitant širdies ir kraujagyslių ligas, cukrinį diabetą, sąnarių ligas ir kt. |
Ar KMI skaičiavimai visada tikslūs?
Svarbu pažymėti, kad KMI skaičiavimas turi savo ribas ir apribojimus. Pavyzdžiui, skaičiuojant neatsižvelgiama į tokius faktorius kaip raumenų kiekis ar riebalų pasiskirstymas, todėl kai kuriems žmonėms, turintiems didelį raumenų kiekį, KMI gali rodyti didesnį kūno masės indeksą, nors jie gali būti fiziškai sveiki. Taip pat reikėtų pabrėžti, kad sveika mityba, fizinis aktyvumas ir bendras sveikos gyvensenos palaikymas yra svarbiausi veiksniai palaikant gerą sveikatą.
- Svorio indeksas ir raumenų masė
Svorio indeksas nėra tikslus rodiklis, turintiems didelę raumenų masę, nes raumenys sveria daugiau nei riebalai. - Vaikų KMI skaičiuoklė
Nors normalus vaiko KMI, priklausomai nuo amžiaus, svyruoja nuo 15 iki 18, KMI neturėtų būti naudojamas vaikų sveikatos vertinimui. - Nėštumas ir KMI
Nėštumo metu moters svorio padidėjimas yra būtinas kūdikiui, todėl KMI neturėtų būti naudojamas nėščių moterų sveikatos įvertinimui.
KMI pagal amžių
Svarbu atkreipti dėmesį, kad senstant ir lėtėjant medžiagų apykaitai greičiau priaugama svorio, tad ir KMI ribos, atsižvelgiant į metus, taip pat kinta.
Ar KMI skaičiavimai visada tikslūs?
Nutukimas yra lėtinė liga, kuri atsiranda dėl per didelio riebalų kaupimosi jūsų kūne. Dažniausiai antsvorio, įvairių lygių nutukimo priežastys yra neteisingi mitybos įpročiai ir mažas fizinis aktyvumas, kai kuriais atvejais tam tikros ligos. Svoris dar sparčiau auga ir senstant, kai lėtėja medžiagų apykaita. Daugelis griebiasi dietų, tačiau dažnai daroma „meškos paslauga“ – organizmas adaptuojasi prie gaunamo mažo energijos kiekio, medžių apykaita išderinama. Štai grįžus prie senų įpročių, organizmas maistines medžiagos ima kaupti kaip riebalinio audinio atsargas ir svoris grįžta su kaupu.
Taigi, Jei KMI skaičiuoklė rodo skaičius didesnius nei 25 ir 30, rekomenduojama kreiptis į specialistus (šeimos gydytoją ar gydytoją dietologą), kurie sudarys individualų mitybos planą, skirtą antsvorio ir nutukimo gydymui.
- Geriau, jog svoris kristų palaipsniui – drastiškos dietos tik alina kūną.
- Dietiniai preparatai – dar vienas akių dūmimas, kuris gali sukeltų rimtų sveikatos problemų.
- Subalansuota mityba su įvairių maistinių medžiagų gausa yra esminė sveiko kūno taisyklė.
- Reguliarus fizinis aktyvumas prisideda prie svorio koregavimo ir išlaikymo.
- Ilgalaikiai mitybos ir gyvenimo būdo pokyčiai padeda išlaikyti tinkamą svorį.
Ką daryti jeigu mano svoris per mažas?
Kita dažnai pasitaikanti problema – per mažas kūno svoris. Daugelis mano, jog svorį mesti daug paprasčiau, o iš tiesų sveikas svorio priaugimas yra ilgas, kruopštus ir atsakingas darbas. Mažą kūno svorį nulemia genetiniai faktoriai, greitas metabolizmas, gastroenterologiniai susirgimai, sutrikusi skydliaukės veikla, neretai ir valgymo sutrikimai.
Jei KMI skaičiuoklė rodo skaičius, mažesnius nei 18,5, rekomenduojama kreiptis į specialistus (šeimos gydytoją ar gydytoją dietologą), kurie paskirs reikiamus tyrimus, nustatys mitybos nepakankamumo priežastis bei paskirs reikiamą gydymą.
- Formuoti taisyklingus mitybos įpročius – valgyti reguliariai 5–6 kartus per dieną kas 2–3 valandas.
- Rinktis kaloringesnį maistą, gausų gerųjų riebalų – riešutus, avokadus, alyvuogių aliejų. Teikti pirmenybę gyvūninės kilmės baltymams: mėsa, žuvis, kiaušiniai, varškė.
- Didinti baltymų kiekį mityboje – valgyti mėsą (ypač baltą), žuvį, kiaušinius, varškę. Įtraukti baltyminius kokteilius.
- Gerti pakankamai skysčių – vidutiniškai apie 30-40 ml/kg kūno masei.
- Įtraukti fizinius pratimus su svoriais, kurie didingų raumeninio audinio kiekį.