Nėštumo sukeliami nepatogumai

 

Nėštumo sukeliami nepatogumai

Nėštumo metu dėl augančio vaisiaus įvyksta daug pokyčių moters organizme. Ne visi pokyčiai yra malonūs, bet guodžia tai, kad jie neamžini. Pagimdžius vaikelį beveik visi šie nepatogumai dingsta. 

Skundas: kyla rūgštys, ėda rėmuo

Apie 70 proc. nėščiųjų patiria šiuos požymius. Didėjanti gimda kelia skrandį, todėl maistas ilgiau būna skrandyje. Išsiskiria daugiau skrandžio sulčių, kurios dėl sumažėjusio stemplės tonuso patenka į stemplę ir dirgina jautrią gleivinę. Nėštumo pabaigoje simptomai kiek nuslopsta, nes vaisius nusileidžia į mažąjį dubenį.

Patarimas. Svarbu valgyti reguliariai, laikantis sveikos mitybos piramidės principų. Geriau valgyti nedidelėmis porcijomis, bet dažnai ir lėtai. Per dieną išgerti pakankamai skysčių, daugiau vaikščioti. Vartoti daugiau augalinės ląstelienos, kad neužkietėtų viduriai. Vengti labai karšto ir šalto maisto. Taip pat, aštrių, sūrių, riebių patiekalų, užkandžių prieš miegą. Stengtis daug nesilankstyti, nekilnoti sunkių daiktų, nenešioti varžančių rūbų. Vakarienę valgyti anksčiau ir neiti gulti iškart pavalgius (1-2 val. po valgio), pasikelti galvūgalį (aukštesnė pagalvė). Būklei palengvinti galima kramtyti gumą, valgyti imbierą ir gerti ramunėlių, rozmarino ar melisos arbatas.

Atkreipti dėmesį. Nevartoti vaistų savo nuožiūra. Simptomams ūmėjant kreiptis į prižiūrintį specialistą dėl vaistų paskyrimo.

Skundas: pykina, kyla šleikštulys

Pykina beveik iki 90 proc. nėščiųjų, o vemia apie 60 proc. Labiausiai šis diskomfortas kankina 4-12-tą nėštumo savaitėmis, dėl organizme vykstančių hormonų pokyčių. Taip pat, gali pradėti erzinti kvapai, kurie anksčiau nesukeldavo jokios reakcijos. Apie 14-16-tą nėštumo savaitę pykinti nustoja, o nėštumo pabaigoje gali vėl pykinti dėl to, kad gimda spaudžia skrandį. Dažniausiai pykina rytais, bet tai gali tęstis ir visą dieną.

Patarimas. Esant jautrumui kvapams svarbu vėdinti patalpas, maisto gaminimą perduoti partneriui. Geriau valgyti nedidelėmis porcijomis, bet lėtai ir dažnai (kas 2-3 val.). Vengti aštrių kvapų, riebaus maisto, stiprios arbatos ar kavos. Svarbu gerti pakankamai skysčių (1,5-2,8 l per parą). Namuose ir rankinėje visada turėkite užkandžių (džiūvėsiai, javainiai, jogurtas, vaisiai, daržovės ar riešutai). Pavalgius nesilankstyti, neiti iš karto gulti (valgyti likus 2 val. iki miego), dažniau gulėti ant dešiniojo šono. Stengtis nekilnoti sunkių daiktų. Rytais prieš keliantis iš lovos suvalgyti kokį nors sausą užkandį ir keltis lėtai be staigių judesių. Daugiau būti gryname ore ir išsivėdinti kambarį prieš miegą. Būklei palengvinti galima gerti imbiero arbatą, valgyti imbiero sausainius, pastiles, desertus arba šviežią imbierą. Pykinimą malšina ir pipirmėčių arbata.

Atkreipti dėmesį. Jeigu krenta svoris, vemiama išgėrus skysčių, vemiama 3-4 kartus per dieną, pykinimas ir vėmimas tęsiasi ilgiau nei 14 savaičių nuo nėštumo pradžios, būtina kreiptis į gydytoją. Vemiant 10 kartų ar daugiau per parą moteris guldoma į ligoninę.

Skundas: skauda nugarą

Nugaros skausmą nėštumo metu jaučia apie 50-80 proc. moterų. Šis diskomfortas aplanko maždaug tarp penkto ir septinto nėštumo mėnesio. Pakitusi kūno masė ir svorio centras nėštumo metu apkrauna kaulus, raumenis ir sąnarius. Nėštumo metu dėl augančio pilvo atsiranda netaisyklinga laikysena: moteris vaikšto atsilošusi, kad išlaikytų pusiausvyrą, todėl yra apkraunama apatinė stuburo dalis. Gali skaudėti ir strėnas, nes nėštumo metu atsipalaiduoja dubens raiščiai.

Patarimas. Nekilnoti sunkių daiktų, avėti ortopedinę, patogią avalynę žema pakulne . Sėdint paremti nugarą pagalve. Esant skausmui, nugarą ir strėnas galite šildyti ar masažuoti. Svarbu reguliarus fizinis aktyvumas: mankštos, aerobika vandenyje, joga. Nugaros skausmui sumažinti gali būti efektyvūs šie būdai: Kėgelio pratimai, masažai, akupunktūra. Taip pat, galima nešioti diržą, kuris prilaikytų pilvą.

Atkreipti dėmesį. Esant stipriam nugaros skausmui, nubundant naktį dėl skausmo kreipkitės į gydytoją dėl detalesnio ištyrimo ir vaistų paskyrimo.

Skundas: tinsta kojos 

Nėštumo metu dėl hormonų veiklos venos atsipalaiduoja, tampa elastingesnės. Be to, kraujui tekėti sunku dėl didėjančios gimdos spaudimo, todėl jis užsilaiko kojų venose. Kojų tinimą skatina karštis, sėdimas ar stovimas darbas, pernelyg ilgi vaikščiojimai, nepatogi avalynė.

Patarimas. Svarbu judėjimas: pasivaikščiojimai, plaukimas, mankšta. Lengvas fizinis aktyvumas gerina kraujo cirkuliaciją kojose. Atkreipti dėmesį, kad avalynė turi būti patogi. Atsigulus palaikyti kojas pakėlus aukščiau. Vengti ankštų kelnių ir kitų veržiančių rūbų. Stengtis nesėdėti užsikėlus koją ant kojos. Prieš einant miegoti pasidaryti kojoms vonelę, pamasažuoti kojas (pėdas, blauzdas ir šlaunis) per visą ilgį. Esant reikalui gali tekti nešioti kompresines kojines.

Atkreipti dėmesį. Esant stipriam tinimui ir pakilusiam arteriniam kraujo spaudimui būtinai kreipkitės į gydytoją.

Skundas: brinksta kūnas 

Dažniausiai tinsta pėdos. Jos gali tapti ilgesnės, (padidėti puse ar net vienu batų dydžiu), platesnės. Kartais pasikeičia pėdų, pirštų ir čiurnų forma. Paskui tinimas gali keliauti aukštyn: tinsta blauzdos, šlaunys, gali patinti pilvas, veidas ir rankos.Taip nutinka, nes nėštumo metu organizmas dėl hormonų pokyčių, kaupia skysčius. Mamos organizme cirkuliuoja dvigubai daugiau kraujo ir kūno skysčių, kurie padeda patenkinti augančio vaisiaus poreikius. 

Patarimas. Truputį koreguoti mitybą: valgyti daugiau vaisių, daržovių (ypač agurkus), gerti arbatas, vietoje gazuotų gėrimų rinktis vandenį, vengti sūraus maisto. Lengvas fizinis aktyvumas, pakankamas skysčių vartojimas. Vengti ilgalaikės sėdimos ar stovimos kūno padėties, dažnai ją keisti, pagulėti ant kairio šono pakėlus kojūgalį. Stengtis nepervargti.

Atkreipti dėmesį. Esant stipriam tinimui ir pakilusiam arteriniam kraujo spaudimui būtinai kreipkitės į gydytoją.

Skundas: išlindo hemorojus

Nėštumo metu auganti gimda užspaudžia venines kraujagysles, todėl dėl padidėjusio veninio spaudimo gali išsiplėsti tiesiosios žarnos ir išangės venos bei atsirasti mažesnių ar didesnių mazgų. Hemorojaus atsiradimą skatina dažnas vidurių užkietėjimas, pastovus stanginimasis tuštinimosi metu, sėdimas darbas. Kai kankina hemorojus būna patinusi ir paraudusi išangė, gali niežėti, skauda tuštinantis, gali pasirodyti kraujo.

Patarimas. Vaistažolių (ramunėlių ar medetkų) vonios po tuštinimosi. Dieta turi būti tokia, kad kuo mažiau kietėtų viduriai (pakankamai vandens, sėklos, sėlenos, košės, kiviai, slyvos ir kt.). Norint tuštintis nekentėti. Po tuštinimosi apsiplauti vandeniu arba naudoti drėgnas vaikiškas servetėles. Vengti kieto ar kvepiančio tualetinio popieriaus. Dieną pagulinėti, kad gimda mažiau spaustų mažąjį dubenį. Vengti kietų kėdžių. Kėdės alternatyva gali būti pripučiamas ratas. 

Atkreipti dėmesį. Dėl vaistinių preparatų naudojimo pasitarti su gydytoju. 

Skundas: kraujuoja dantenos

Dantenos nėštumo metu dėl hormonų pokyčių pasidaro jautresnės, paburksta, todėl dažniau kraujuoja. Dantenų jautrumas labiausiai pasireiškia nuo 2-ojo iki 8-ojo nėštumo mėnesio. 

Patarimas. Burnos higiena vis tiek reikia rūpintis ir valyti dantis švelniu šepetėliu bei naudoti dantų pastas, kurios skirtos kraujuojančioms dantenoms. Mokytis taisyklingų dantų valymo judesių, vengti maisto, kuriame yra cukraus. Kamuojant vėmimui nevalyti dantų iškart po vėmimo, o praskalauti burną vandeniu. Taip dantys bus mažiau pažeisti. Dantenų pokyčiams sumažinti galima pasidaryti burnos higieną.

Atkreipti dėmesį. Esant reikalui nebijoti kreiptis į odontologą.

Skundas: išbėrė spuogais

Maždaug 12-tą nėštumo savaitę labiausiai keičiasi oda, nes placenta pati ima gaminti hormonus ir organizme susidaro hormonų perteklius. Dažniau beria tas moteris, kurias berdavo prieš mėnesines. Paberti gali kaktą, nosį, smakrą ir skruostus. 

Patarimas. Svarbu spuogų nespaudyti ir nekrapštyti, o dezinfekuoti. Krapštant spuogus pūliai išnešiojami po sveiką odą ir taip sukeliami nauji uždegimai. Dažnai plauti muilu ar prausikliu odos nerekomenduojama, nes taip nuplaunamas apsauginis odos barjeras ir ji tampa dar labiau pažeidžiama. 

Atkreipti dėmesį. Nesusitvarkant su odos problemomis ar būklei paūmėjus nebijokite kreiptis į gydytoją.

Skundas: atsirado pigmentinės dėmės

Pigmentacijos pokyčiai būdingi apie 90 proc. nėščiųjų. Jie dažnesni tamsesnio gymio moterims, brunetėms. Padidėjusi hormonų koncentracija nėščiosios organizme lemia didesnį pigmentų aktyvumą ir pokyčius odoje. Gali susiformuoti antrinė areolė (areolė aplink spenelį tamsėja ir platėja) ir patamsėti pažastų, šlaunų vidinės pusės, tarpvietės ir išorinių lytinių organų oda. Kartais moterims patamsėja apgamai, strazdanos, turėtos pigmentinės dėmės ir vidurinė pilvo linija. Gali atsirasti ir naujų strazdanų, apgamų ir pigmentinių dėmių. Apie 50-70 proc. moterų atsiranda „nėštumo kaukė“ (vadinama melasma ar chloazma), kai ant veido simetriškai kaktos, skruostų ir smakro srityje pasireiškia įvairaus tamsumo rudos dėmės. Taip pat, patamsėti gali ir švieži randai.

Patarimas. Visais metų laikais patariama naudoti kremus, turinčius apsauginius UV filtrus, nes saulė skatina melanino gamybą. 

Skundas: kojas labai traukia mėšlungis

Mėšlungis yra nevalingas, netikėtas ir skausmingas raumenų spazmas. Dažniausiai mėšlungis sutraukia blauzdą, šlaunį ir pėdą, bet jis gali sutraukti ir ranką, kaklą, pilvo presą ar pasireikšti akies trūkčiojimu. Skausmas trunka neilgai ir praeina savaime. Nėštumo metu organizme mažėja mineralinių medžiagų kiekis. Ypač mažėja kalio, natrio, magnio ir kalcio atsargos. Nėščiąsias dažniau ištinka kojų mėšlungis, kurį sukelia hormonų pokyčiai, magnio trūkumas ir pablogėjusi venų kraujotaka (kojų raumenys gauna mažiau deguonies). 

Patarimas. Užklupus kojų mėšlungiui reikia stengtis atpalaiduoti ir ištempti sutrauktą raumenį: suimti kojos pirštus ir patraukti aukštyn. Dar galima pabandyti staigiai atsistoti ir pažingsniuoti. Taip pat, galima skaudamą vietą pagnaibyti, pamasažuoti. Užklupus mėšlungiui nakties metu nepatingėti atsikelti ir truputį pasivaikščioti. Dirbant sėdimą darbą daryti lengvo fizinio aktyvumo pertraukas, pavyzdžiui, trumpam išeiti pasivaikščioti. Svarbu nuolatinis lengvas fizinis aktyvumas ir subalansuota mityba: įtraukti produktus, kuriuose gausu kalio, magnio ir kalcio.

Atkreipti dėmesį. Esant reikalui gydytojas gali skirti vartoti magnio papildų.

Skundas: spazmuoja gimda

Nėštumo pabaigoje gimda gali spazmuoti, nes ji ima ruoštis gimdymui. Tai būna paruošiamieji sąrėmiai, kurie trunka apie 30 sekundžių ir užeina kelis kartus per dieną, dažniau vakarais ar naktį. Dažniausiai tokie sąrėmiai yra neryškūs, nereguliarūs ir neskausmingi. Jeigu tokie sąrėmiai praeina po dušo ar masažo ir leidžia toliau miegoti reiškia, tai yra paruošiamieji sąrėmiai.  

Patarimas. Pajutus pirmuosius spazmus nepanikuoti, o įvertinti kokie jie: kiek laiko trunka, kokie laiko tarpai tarp jų. Būklę palengvinti gali dušas, masažas, lengva mankšta, miegas, tam tikra patogi padėtis. Kartais būna paskiriamas magnis. 

Atkreipti dėmesį. Jeigu iki 37-os nėštumo savaitės yra jaučiamas stiprus skausmas, sąrėmiai kartojasi ryškiai (įvyksta 4 ir daugiau susitraukimų per valandą), reikia skubėti į ligoninę, nes gresia persileidimas arba priešlaikinis gimdymas. 

Skundas: kosėjant ar čiaudint nevalingai pasišlapinu 

Nėščiosioms pakinta šlapimo takų anatomija: šlapimtakiai išsiplečia ir jų raumenys atsipalaiduoja, inkstai didėja, šlapimo pūslės tonusas susilpnėja. Didėjanti gimda spaudžia šlapimo pūslę, todėl padažnėja šlapinimasis. Kartais pasireiškia ir dalinis šlapimo nutekėjimas kosėjant, juokiantis, pasilenkus ar po didesnio fizinio aktyvumo. 

Patarimas. Svarbu dar iki nėštumo stiprinti dubens dugno raumenis (Kėgelio pratimai, pilvo šokiai). Esant šiai problemai dėtis specialius įklotus, kurie leidžia odai kvėpuoti, bet sulaiko šlapimo kvapą.

Atkreipti dėmesį. Esant pakilusiai temperatūrai, skausmingumui virš gaktos ar juosmens srityje, sutrikusiam šlapinimuisi (labai dažnas, skausmingas, mažas šlapimo kiekis, pakitusi šlapimo spalva) kreiptis į gydytoją.

Skundas: užkietėję viduriai

Apie 40 proc. nėščiųjų turi vidurių užkietėjimą. Kai viduriai užkietėję moteris tuštinasi mažiau nei 3 kartus per savaitę. Tuštinimosi sutrikimą pirmoje nėštumo pusėje lemia hormoniniai pokyčiai, o antrojoje – gimdos spaudimas į storąją žarną. Vidurius kietina ir geležies preparatai. 

Patarimas. Esant vidurių užkietėjimui labai svarbi yra dieta: valgyti pusryčius, vartoti daugiau skaidulinių medžiagų turinčio maisto (rupių miltų duona, kviečių sėlenos ir kruopos, grikiai, avižos, ankštinės kultūros, riešutai, vaisiai (slyvos, razinos, figos, avokadai, datulės), daržovės (burokai, morkos), uogos, linų sėmenys), gerti pakankamai skysčių (apie 2 litrus), mažinti mėsos patiekalų, vengti pilvo pūtimą sukeliančio maisto (kopūstai, obuoliai, vynuogės) ir daržovių, kuriose daug eterinių aliejų (ridikėliai, svogūnai, česnakai). Vidurius laisvina vaisiai, žalios daržovės, slyvos, uogos, abrikosai, figos, datulės. Svarbus yra ir lengvas fizinis aktyvumas, pavyzdžiui, vaikščiojimas, plaukiojimas, mankšta. 

Atkreipti dėmesį. Dėl laisvinamųjų preparatų vartojimo pasitarti su gydytoju.  

Skundas: pasirodė strijos

Strijas dar vadina nėščiųjų drūžėmis. Tai yra odos patempimai, kurie gali būti ryškiai rausvos, rausvai-melsvos, vėliau pablyškusios ar net permatomos spalvos. Pasireiškia jos apie 90 proc. baltųjų moterų. Manoma, kad strijų atsiradimas yra paveldimas. Tačiau pagrindinė atsiradimo priežastis yra hormoninė organizmo veikla. Taip pat, įtakos turi ir svorio pokyčiai vykstantys nėštumo metu. Dažniausai strijų būna ant pilvo šonų, sėdmenų, krūtų, žastų, šlaunų ir kirkšnių srityse. Strijų atsiranda ir lieknoms moterims.

Patarimas. Strijų profilaktikai ar jų kiekiui sumažinti galima naudoti specialius kremus, aliejus, masažą. Priemones naudoti po prausimosi (1-2 k. per parą) įtrinant gnaibomaisiais judesiais tose vietose, kuriose yra strijų. Geriausia priemones pradėti naudoti nuo 2-3-iojo nėštumo mėnesio ir tęsti iki žindymo pabaigos ar to momento, kai nusprendžiama mesti svorį. 

Atkreipti dėmesį. Pastebėjus ant odos kažkokių įtartinų pakitimų, parodykite juos savo gydytojui.

Skundas: pasirodė gausesnės išskyros iš makšties

Taip nutinka, nes dėl hormonų poveikio pasikeičia makšties terpė. Neštumo metu susilpnėja imunitetas, todėl netinkama makšties higiena gali sukelti uždegimą. 

Patarimas. Stenkitės nešioti natūralaus pluošto apatinius drabužius. Intymiai higienai naudokite specialius prausiklius (pH 3,5-5,5). Jeigu dėl išskyrų reikia nešioti įklotus, tai dažnai juos keiskite. Nesiprauskite pernelyg dažnai, nes tai taip pat turi įtakos makšties sveikatai. Tiek prausiantis, tiek valantis pasinaudojus tualetu, rankos judesys turi būti tik žemyn (nuo makšties link išangės).

Atkreipti dėmesį. Esant pasikeitusios spalvos išskyroms, nemaloniam kvapui, niežuliui reikia kreiptis į gydytoją.

Skundas: jautri oda

Nėštumo metu oda jautriau reaguoja į šaltį, karštį, kosmetiką ir įvairių medžiagų kontaktą. Gali paūmėti lėtinės ligos (seborėjinis dermatitas, žvynelinė ir kt.). Oda gali imti pleiskanoti, šerpetoti, rausti ar niežėti. 

Patarimas. Odai reikia daugiau priežiūros: po prausimosi netrinkite rankšluosčiu odos, o sausinkite paspaudžiant jį prie odos. Visada po vandens procedūrų pasitepkite odą kremu, emulsija ar pieneliu. Muilą keiskite aliejiniu kūno prausikliu.

Atkreipti dėmesį. Esant intensyviam niežėjimui naktį, niežtint delnus, padus, galūnes ir nusikasant iki žaizdų kreiptis į gydytoją. 

Skundas: skausmingos krūtys

Krūtys brinksta ir tampa jautrios, nes hormonai keičia krūtų audinį ir ruošia kūdikio maitinimui. Krūtinė gali padidėti keliais dydžiais. Po pirmojo trimestro krūtų jautrumas mažėja.

Patarimas. Svarbu patogi liemenėlė, kuri nespaustų krūtinės. Rinkitės natūralų audinį, kuris leistų odai kvėpuoti ir būtų be lankelių. Taip pat, nėštumo metu svarbu nepriaugti per daug svorio, nes tai turi įtakos krūtų stangrumui. 

Atkreipti dėmesį. Radus krūtyse guzelių, pasikonsultuokite su prižiūrinčiu mediku.

Skundas: jaučiuosi labai pavargusi ir mieguista

Dažnai nuovargis pasireiškia kaip vienas pirmųjų nėštumo požymių. Organizmas ima dirbti papildomai – auginti naują gyvybę, todėl nenuostabu, kad nėščiajai reikia daugiau poilsio. 

Patarimas. Pamėginti eiti anksčiau miegoti. Jeigu pavyksta, numigti dienos metu. Stengtis sveikai maitintis, gerti pakankamai skysčių ir palaikyti lengvą fizinį aktyvumą. 

Atkreipti dėmesį. Prie nuovargio prisidėjus apatijai, slogioms mintims ar kitokiems pojūčiams, kurių nebuvo anksčiau, reikėtų pasikalbėti su prižiūrinčiu mediku.

Skundas: nuolat noriu valgyti 

Nėščiosios organizmas ruošiasi gimdymui ir laktacijai, o tai yra didelis fizinis krūvis ir energijos sąnaudos. Didėjančios organizmo sąnaudos gali pasireikšti didesniu alkio jausmu. 

Patarimas. Nereikia valgyti “už du”, nes nėščios moters energijos poreikiai padidėja nedaug ir viršija nenėščios moters poreikius apie 15 proc. Didesnio energijos kiekio reikia mažesnio svorio nėščiajai, paauglei ar esant daugiavaisiam nėštumui. Taip pat, nešiojant berniuką energijos poreikis būna šiek tiek didesnis nei nešiojant mergaitę. Rekomenduojama svorio prieaugį vertinti kiekvienai individualiai.

Atkreipti dėmesį. Jau iki nėštumo esant nutukimui svarbu prižiūrėti savo mitybą. 

Skundas: kamuoja didelė nuotaikų kaita 

Nuotaikų kaita yra besikeičiančių hormonų įtaka. Stipriau pasireiškianti toms, kurios turėjo išreikštą PMS. Kiekvienai moteriai hormoniniai pokyčiai pasireiškia skirtingai: moteris gali jausti ekstremalias nuotaikų kaitas arba būti labiau sunerimusi, nusiminusi ar jautresnė.

Patarimas. Stenkitės nepervargti, išsimiegoti, sveikai maitintis ir skirti laiko sau. Jeigu jaučiate, kad nesuvaldysite savo emocijų išeikite pasivaikščioti arba į kitą kambarį ir giliai pakvėpuokite, galite atsidaryti langą, kad įeitų gryno oro. Grįžusi galėsite ramiai įvertinti situaciją.

Atkreipti dėmesį. Jeigu jaučiatės visai netekusi vilties ar negalinti atlikti kasdienių pareigų, kreipkitės į prižiūrintį gydytoją. 

Šie nėštumo sukeliami nepatogumai yra dažniausiai pasireiškiantys, bet nebūtinai pasireikš visi iš karto. Taip pat, nėštumo metu padidėja kūno plaukuotumas, plaukai tampa storesni ir tamsesni bei ima dygti neįprastose vietose (ant veido), gali greičiau augti nagai. Pasitaiko, kad ant nagų prasčiau laikosi nagų lakas. Nėštumo pabaigoje suintensyvėja kvėpavimas, gali varginti dusulys. Taip nutinka, nes auganti gimda spaudžia diafragmą. 

Kiekviena moteris yra skirtinga, todėl gali turėti ir kitokių su sveikata susijusių skundų, todėl svarbu apie tai pasikalbėti su nėštumą prižiūrinčiu mediku, kad galima būtų įvertinti ar tai nėštumo įtakotas skundas, ar sutrikimas, kuris reikalauja gydymo.

Dovilė Vilkė

Skubi pagalba        +37063963330