kapos ar breketai

Amžinas klausimas breketai ar dantų tiesinimas kapomis? Ką pasirinkti, jeigu norite pigesnio gydymo? O galbūt svarstote apie greitą, tačiau brangesnį gydymą? Šiame straipsnyje išnagrinėsime breketų bei dantų tiesinimo kapomis ypatumus, privalumus, minusus ir skirtumus.

Trumpai apžvelkime:

Savybė Dantų breketai Dantų tiesinimo kapos
Kaina Pigesnis gydymo būdas Brangesnis gydymo būdas
Nešiojimas Tvirtinami ant dantų per visą gydymo laikotarpį Gali būti nuimami (pvz., valgant), bet reikalauja nuolatinio nešiojimo
Atvejis Tinka visiems atvejams Dažniausiai tinka tik lengviems ar vidutiniams atvejams
Estetika Pastebimi, ypač metaliniai breketai Beveik nepastebimos
Komfortas Gali sukelti laikiną diskomfortą, braižyti gleivinę Dažniausiai nekelia diskomforto
Gydymo trukmė Nuo 1,5 metų Trumpesnis gydymas, tačiau gali išsitęsti nenešiojant kapų
Vizitai Dažnesni vizitai Retesni vizitai
Medžiaga Metalas, keramika, safyrai ir kt. Plastikas arba kitos plastikines medžiagos

Kuris gydymo metodas yra geresnis ir tinkamesnis, priklauso nuo individualių norų (finansiniai, estetiniai aspektai) ir jūsų dantų savybių. Kuris būdas jums tiks geriausiai galės atsakyti tik gydytojas odontologas konsultacijos metu.

Breketų rūšys: metaliniai, safyriniai, beligatūriniai breketai ir kt.

Breketai – tai nedideli metaliniai ar keramikiniai „kabliukai“, kurie klijuojami ant kiekvieno danties ir skatinantys dantų judėjimą tam tikra kryptimi. Breketai būna įvairių rūšių, skiriasi ne tik savo  estetika, bet ir konstrukcija, fiksavimo mechanizmu, tvirtumu. Ortodontijoje naudojami:

Metaliniai breketai
Metaliniai breketai pagaminti iš kokybiškų lydinių, todėl yra itin tvirti, atsparūs lūžimui ar skilimui. Šie breketai būna skirtingų rūšių, skiriasi forma, ortodontinių vielų tvirtinimu ir fiksavimo mechanizmais.

Keramikiniai breketai
Dėl estetikos pacientų mėgstami keramikiniai breketai, kurie tokios pat spalvos kaip dantys, todėl mažiau pastebimi. Juos galima kabinti ant visų arba tik priekinių dantų. Šie breketai atrodo labai estetiškai, bet kaina dažnai brangesnė, o gydymas, lyginant su metaliniais breketais, šiek tiek ilgesnis.

Safyriniai breketai
Safyriniai breketai atspindi natūralią dantų spalvą, todėl yra praktiškai nepastebimi. Be to, šie breketai nekeičia spalvos, netgi vartojant spalvotus maisto produktus. Safyriniai breketai gražesni, tačiau ir brangesni nei tradiciniai metaliniai.

Liežuviniai breketai
Liežuviniai breketai laikomi pačiu estetiškiausi sprendimu, kadangi klijuojami iš vidinės dantų pusės ir yra visiškai nepastebimi. Lyginant su įprastais breketais, liežuviniams breketams prieš pradedant gydymą reikia atlikti tikslesnius ir sudėtingesnius skaičiavimus, tad vidiniai nematomi breketai yra brangesni nei įprastinės sistemos.

Kuo skiriasi ligatūriniai ir beligatūriniai breketai?

Daugelis pacientų įprastai breketus skirsto į metalinius, safyrinius ir keramikinius, tačiau pagrindinis skirtumas (be estetinio vaizdo) tarp jų yra fiksavimo mechanizmas (breketo konstrukcija).

  • Ligatūriniai breketai, prie kurių ortodontinę vielutę fiksuojame ligatūromis (vielutės, kurių pagalba ortodontinė vielutė tvirtinama prie breketo).
  • Beligatūriniai breketai, kuriems ligatūrų nereikia, nes pačiame brekete yra ortodontinės vielutės fiksavimo mechanizmas (vadinamosios „durelės“).

Beligatūriniai breketai laikomi naujosios kartos breketais, turinčiais daug pranašumų – atrodo estetiškiau, gydymas trunka trumpiau nei įprastai, o ir pas ortodontą lankytis tenka kur kas rečiau. Dėl silpnos, tačiau pastovios spaudimo jėgos jaučiama mažiau diskomforto nei su įprastais breketais, dantys tiesinasi greičiau.

Privalumai lyginant su įprastais ligatūriniais breketais:

  • Galimai trumpesnis gydymas
  • Retesni vizitai pas ortodontą
  • Mažesnis dantų jautrumas po vizito
  • Lengvesnė burnos higiena
  • Rečiau reikia šalinti dantis

Beligatūriniai breketai dažniausiai būna metaliniai, pusiau metaliniai-keramikiniai ar safyriniai su metaliniu užraktu.

Kaip vyksta dantų tiesinimas breketais?

  • Konsultacija su ortodontu

Konsultacijos metu gydytojas ortodontas atliks išsamų paciento burnos tyrimą – įvertins dantų būklę padarys rentgeno nuotraukas, gipsinius arba skaitmeninius modelius. Gali būti, jog reikės dantis taisyti, kadangi breketai klijuojami tik ant sveikų dantų.

  • Gydymo plano sudarymas

Remiantis tyrimo rezultatais, ortodontas sukurs individualų gydymo planą – parinks tinkamus breketus, jeigu reikės kitus ortodontinius aparatus, preliminariai nustatys gydymo trukmę ir kitus specifinius aspektus.

  • Breketų klijavimas

Antrojo vizito metu ortodontas klijuos breketus. Gali būti, jog breketai bus klijuojami tik ant vieno žandikaulio, o po poros mėnesių ant kito. Pritvirtinus breketus ortodontas juos sutvirtins specialiu breketų lanku, kuris kito vizitu metu bus pakeistas į naują.

  • Reguliarūs vizitai pas ortodontą

Ortodontinis gydymas breketais susideda iš dviejų gydymo fazių: aktyvios (šiuo periodu reikia lankytis pas ortodontą dažniau, vidutiniškai kas 4–8 savaites) ir pasyvios (šiuo periodu reikia lankytis pas ortodontą rečiau, vidutiniškai kas 6–12 mėn.).

  • Dantų valymas ir higiena

Viso gydymo metu labai svarbu užtikrinti idealią burnos higieną. Įsigykite irigatorių, valykite dantis ir breketų sistemą vieno danties šepetėlių, naudokite tarpdančių šepetėlius, siūlą.

  • Breketų pašalinimas

Po to, kai ortodontas nustato, kad gydymas jau yra baigtas ir dantys pasiekė norimą poziciją, breketai nuimami. Breketų nuėmimas dažniausiai trunka keletą valandų.

  • Retencinės priemonės

Siekiant išlaikyti dantų padėti, gali būti reikalingi papildomos dantis palaikančios priemonės – retencinės vielutės, lankeliai, kapos ar plokštelės.

Dantų tiesinimas kapomis

Dantų tiesinimo kapos laikomos revoliucine naujove. Dažniausiai pacientai dantų tiesinimo kapas renkasi dėl estetikos – kadangi kapos yra permatomos, yra beveik visai nepastebimos aplinkiniams. Lyginant su breketais, gydymas dantų tiesinimas kapomis yra mažiau skausmingas, kadangi dantų judėjimas vyksta palaipsniui. Tai pat pasirinkus kapas reikės retesnių vizitų pas gydytoją ortodontą.

Nematomas dantų kapas galima išsiimti, nes, kitaip nei breketai, jos nėra priklijuotos prie dantų. Visgi, kapas privaloma nešioti mažiausiai 22 valandas per parą. Nesilaikant rekomendacijų gydymo efektyvumas mažėja. Taip pat tiesinimas kapomis tiks ne visiems pacientams. Gydymas kapomis neatliekamas esant kryžminiam, atviram ir skeletiniam sukandimui.

Dantų tiesinimas kapomis yra brangesnis gydymo metodas negu gydymas standartiniais metaliniais breketais. Vis dėlto kaina yra panaši į gydymą keramikiniais ar safyriniais breketais ir žemesnė negu gydymas individualiais liežuviniais breketais.

Kuris gydymo būdas geresnis?

Nors pacientams dažnai kyla klausimas, kuri dantų tiesinimo sistema geresnė, vieno atsakymo nėra. Tiek vienas, tiek kitas būdas turi savų privalumų bei trūkumų ir priklauso nuo individualių poreikių, tad kviečiame į mūsų kliniką, kur profesionalūs gydytojai ortodontai parinks jums geriausiai tinkantį dantų gydymo būdą.

Skubi pagalba        +37063963330